Czy mamy w Polsce adekwatną do wyzwań politykę energetyczną?
Jako grupa ekspertów praktyków i naukowców związanych z branżą energetyczną diagnozujemy od dłuższego czasu narastanie zagrożeń dla polskiej gospodarki związanych z bardzo niskim poziomem inwestycji. Naszym zdaniem jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest niekonkurencyjna cena energii elektrycznej. Aktualnie cena energii elektrycznej w polskiej gospodarce należy do najwyższych w Europie.
Równocześnie w polskiej energetyce zauważamy narastanie systemowo niebezpiecznych zjawisk, takich jak: powszechne odmowy przyłączeń OZE do sieci oraz wyłączanie generacji źródeł OZE przyłączonych do sieci. Są to czynniki powodujące wzrost cen energii, a tym samym wpływające na spadek poziomu inwestycji.
Naszym zdaniem pilna i głęboka transformacja polskiej elektroenergetyki jest uwarukowana realizacją następujących priorytetowych działań:
- Zmiany w polityce właścicielskiej w energetyce
- Ograniczenie roli państwa w energetyce do funkcji regulacyjnych z jednoczesnym prawnym wzmocnieniem pozycji Prezesa URE.
- Szybkie wydzielenie właścicielskie OSD z grup energetycznych z jednoczesną prywatyzacją tych grup.
- Zmiany w sposobie zarzadzania siecią energetyczną
- Skoncentrowanie funkcji rozwoju i zarządzania pracą całej sieci zamkniętej (sieć 400, 220 i 110kV) w Operatorze Systemu Przesyłowego.
- Przeniesienie wielu funkcji zarządzania energetyką (szczególnie z zakresu średnich i niskich napięć) na poziom regionalny, z uwzględnieniem roli samorządów (Urzędów Marszałkowskich) i inwestorów prywatnych.
- Zmiany na rynku energii elektrycznej
- Przygotowanie i wdrożenie detalicznego rynku energii elektrycznej.
- Pilne przywrócenie obliga giełdowego ograniczającego handel wewnątrz grup energetycznych.
- Zmiany w komunikacji społecznej
- Zatrzymanie wieloletniej propagandy, realizowanej latami ze wsparciem spółek Skarbu Państwa, która doprowadziła do zniekształcenia opinii publicznej w sprawie prawdziwych przyczyn wzrostu kosztów energii.
- Konieczne jest uruchomienie systemu działań informacyjno-komunikacyjnych, adresowanych do szerokich kręgów społeczeństwa w trakcie całego procesu transformacji.
Paweł Ruszkowski
Szanowni Państwo,
Nasze stanowisko z dn. 1 lipca 2024 w sprawie polityki energetycznej rządu Donalda Tuska zostało przesłane do ponad 200 ekspertów, do odpowiednich komisji Sejmu i Senatu. Dotarło – mam pisemne potwierdzenie – do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do dyrektorów Biur: Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Przemysłu oraz Ministra Aktywów Państwowych.
Mieliśmy też do czynienia w wymianą opinii pomiędzy uczestnikami naszego Seminarium.
Jak zapewne Państwo wiecie, liczne grupy ekspertów związanych z branżą energetyczną podjęły w ostatnim czasie podobne stanowiska i wystosowały apele do decydentów rządowych.
Można się oczywiście irytować brakiem adekwatnej reakcji rządu, ale nie jesteśmy politykami i nasza rola z konieczności ogranicza się reakcji o charakterze intelektualnym.
Przebieg tego procesu komunikacji społecznej i politycznej skłonił mnie do sformułowania kilku socjologicznych refleksji, którymi chciałbym się z Państwem podzielić: https://energetyka-collegium.civitas.edu.pl/wp-content/uploads/2024/07/Pawel-Ruszkowski-Zniecierpliwienie-elit-branzowych.pdf
Dobrą ilustracją dla prezentowanych przeze mnie wniosków (“pierwszy mechanizm” dotyczący siły politycznych wpływów grup interesów uczestniczących w grze o energetykę) może być list NSZZ “Solidarność” do premiera Donalda Tuska: https://energetyka-collegium.civitas.edu.pl/wp-content/uploads/2024/07/Listy-NSZZ-Solidarnosc-do-Premiera.pdf
Z wakacyjnymi pozdrowieniami
Paweł Ruszkowski